לוגו לבן לאתר עם שקיפות

מותר ואסור עם שעון נוכחות טביעת אצבע ובכלל

מותר ואסור עם שעון נוכחות טביעת אצבע ובכלל

למעסיק אסור לפגוע בפרטיות העובדים והדרישה לטביעת אצבע עלולה להעלות חשד כזה. הפתרון הוא לקבל את הסכמת העובדים מדעת וברצון חופשי, כמו גם להסביר להם על היתרונות של הזיהוי הביומטרי גם עבורם

שעוני נוכחות לעבודה

שעון הנוכחות חשוב לכל מעסיק ועובד. קודם כל, חובה על פי החוק לנהל רישום שעות של העובדים ולהשתמש בו על מנת לדווח ולחשב את השכר שלהם. במקרה של תביעה מצד העובד, בית המשפט קובע שנטל ההוכחה הוא של המעסיק. בשביל להוכיח איך ולמה דווחו שעות מסוימות, משתמשים בנתונים שמגיעים משעוני נוכחות.

חוץ מזה, שעון נוכחות חוסך זמן למעסיק ומאפשר לו לחשב את המשכורות בצורה יעילה ומדויקת יותר. במקביל, העובדים יכולים להיעזר בשעון כזה על מנת לדווח את השעות ולעקוב אחר המשכורת שעומדת להגיע אליהם בסוף החודש. בגלל כל אחת מהסיבות האלה, שעון נוכחות למשרד הוא כבר חלק בלתי נפרד מסביבת העבודה המודרנית.

מה החוק אומר לגבי שעוני נוכחות טביעת אצבע או בקרה ביומטרי?

אחת השאלות המעניינות שעולות בהקשר של שעוני נוכחות היא מה יחס החוק כלפי זיהוי ביומטרי. מצד אחד, היתרונות של שעון נוכחות טביעת אצבע ברורים: זה חוסך זמן, זה מדויק ואי אפשר להעתיק או לשכפל את זה. מצד שני, דרישת המעסיק לחייב את העובדים למסור טביעת אצבע היא פגיעה בפרטיות.

במילים אחרות, אסור למעסיק לחייב את העובדים שלו למסור טביעת אצבע על מנת לבצע רישום של שעות הנוכחות שלהם בשעון הנוכחות הביומטרי. זה מהווה פגיעה בזכות לפרטיות של העובדים ועלול להקים עילה לתביעה. אם רוצים להכשיר שעון נוכחות טביעת אצבע וזיהוי ביומטרי, ניתן לעשות את זה רק בנסיבות הבאות:

  • המעסיק מקבל את הסכמת העובדים על דעתם וברצון חופשי
  • חובת המעסיק עומדת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו
  • השעון מאובטח והמידע שמור ברמה גבוהה
  • דרישת המעסיק אינה נוגדת את תקנות הציבור
  • המעסיק מוכיח את טיבה של המערכת הביומטרית
  • מידת הפגיעות של המערכת הביומטרית נמוכה לעומת האלטרנטיבות
  • הסנקציה כלפי עובד שלא מסכים לתת טביעת אצבע עומדת במבחני סבירות ומידתיות

שעון נוכחות טביעת אצבע בסביבת העבודה

בסופו של דבר, אין באמת סיבה להגיע עד לפסים משפטיים על מנת להשיג את הסכמת העובדים עבור הפעלת שעון נוכחות טביעת אצבע. בין אם מדובר על מערכת בקרת כניסה לחדר כושר או על משרדי הייטק, הדגש מבחינת המעסיק צריך להיות על שקיפות ושיתוף פעולה: להסביר לעובדים מה היתרונות של שעון נוכחות חכם גם עבורם מבחינת החיסכון בזמן שזה דורש מהם מדי בוקר ולהראות להם דוגמא אישית באמצעות טביעות אצבע של כל ההנהלה.

בסופו של דבר, אין ספק שהזיהוי הביומטרי כאן כדי להישאר. יש שאלות לגיטימיות לגבי מידת הפגיעה בפרטיות, אבל ככל שהטכנולוגיה תמשיך להשתכלל ולהשתפר כך סביר להניח שגם אמצעי האבטחה יהיו מאובטחים יותר. בינתיים, מה שצריך לעשות זה לבדוק כיצד ניתן לנצל את חוד החנית של הטכנולוגיה על מנת לדווח שעות אל תוך תוכנה לסידור עבודה ולדאוג שכולם יהיו מרוצים: גם המעסיק, גם העובדים וגם בתי המשפט.

הערה: יש להיוועץ עם עו"ד

תוכן עיניינים

שעון נוכחות לעובדים: הטכנולוגיה כבר כאן אז למה שלא תעשה לעצמך את החיים לקלים ונוחים יותר? צפו בסרטון

באנר ביוניקס

שעון נוכחות ביומטרי: סריקה עינית או טביעת אצבע, כל סוגי הסריקות לשעוני הנוכחות המובילים בעולם, הכל בבית אחד כי aboutime

לקבלת ייעוץ חינם והשוואה

יש למלא את השדות בכוכבית